Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...
Czytaj WięcejKolano skoczka - częsty uraz ortopedyczny siatkarzy
O tym, że sport to zdrowie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Regularna aktywność fizyczna pozwala nie tylko wyrzeźbić figurę czy zbudować muskulaturę, lecz ma także korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ćwiczenia zwiększają wydolność układu sercowo-naczyniowego, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Trening na świeżym powietrzu pozwala ponadto dotlenić organizm i zwiększyć pojemność minutową płuc. Jednym z ulubionych sportów Polaków jest piłka siatkowa. Lubimy ją oglądać i w nią grać. Choć siatkówka należy do dyscyplin nie kontaktowych, graczom często przytrafiają się kontuzje. Wśród najczęstszych urazów ortopedycznych siatkarzy można wymienić tzw. kolano skoczka. Jakie są przyczyny tego schorzenia i czym się ono objawia?
Czym jest schorzenie określane jako „kolano skoczka”?
Enzenopatia więzadła rzepki, potocznie nazywana kolanem skoczka, to częsty problem ortopedyczny dotykający osób aktywnych ruchowo. Jest to specyficzna choroba ścięgna wywołana mikrourazami powstałymi na skutek przeciążenia więzadła rzepki – pasma tkanki łącznej włóknistej zwartej pomiędzy piszczelą a dolnym końcem rzepki. Dolegliwość najczęściej występuje u osób uprawiających koszykówkę, piłkę ręczną, tenis ziemny i siatkówkę. W wymienionych dyscyplinach zawodnicy w trakcie gry szybko zmieniają kierunek biegu, co wiąże się z gwałtownym skurczem mięśnia czworogłowego uda. Jeśli ścięgno podkolanowe nie jest odpowiednio elastyczne, może dojść do jego przeciążenia. Sumujące się mikrouszkodzenia w obrębie ścięgna mogą prowadzić do rozwinięcia się przewlekłych zmian przeciążeniowych i degeneracyjnych wierzchołka rzepki
Kolano skoczka – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn mających wpływ na pojawienie się kolana skoczka u siatkarzy. Na pierwszym miejscu wymienia się przeciążenie kolan i zbyt intensywną aktywność fizyczną. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia urazu dotyczy sportowców wykonujących duże ilości skoków podczas gry. U siatkarzy kolano skoczka może być spowodowane złą techniką lądowania po wyskoku do bloku i/lub atakowania. Koślawienie kolan przy lądowaniu powoduje, że po wyskoku dochodzi do powstawania mikrourazów więzadła, a tym samym wydłużenia i skurczu mięśnia czworogłowego. Mięsień wywiera wówczas znacznie większą siłę na kolano niż ciężar sportowca. Innymi przyczynami enzenopatii więzadła rzepki są zbyt słabe mięśnie pośladkowe, hipermobilność stawu kolanowego, koślawienie kolan przy zmianie kierunku ruchu, zbyt silne napięcie mięśni czworogłowych oraz brak równowagi strukturalnej (balansu) między przednią i tylną częścią ciała. Kolano skoczka może być także spowodowane zaburzoną anatomią rzepki lub płaskostopiem.
Kolano skoczka – typowe objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem omawianej dolegliwości jest przeszywający ból kolana nasilający się podczas wyskoków i przysiadów. Ból odczuwany jest zwykle z przodu stawu kolanowego. Często towarzyszy temu opuchlizna, zniekształcenie kolana, sztywność w stawie, „uciekanie” stawu kolanowego i utykanie.
Kolano skoczka – leczenie
Aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń stawu kolanowego, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Diagnozą i rehabilitacją zwyrodnienia rzepki zajmują się lekarze ortopedzi ze specjalizacją z medycyny sportowej. Z usług klinik ortopedycznych mogą korzystać zarówno zawodowi sportowcy, jak i osoby grające w siatkówkę rekreacyjnie.