Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...
Czytaj WięcejOrtopedia sportowa: najczęstsze urazy piłkarskie
W Polsce uprawia się wiele dyscyplin sportowych, wśród których szczególne miejsce zajmuje piłka nożna. O atrakcyjności dyscypliny uznawanej za polski sport narodowy nie trzeba nikogo przekonywać. Od lat to właśnie ona jest najpopularniejszą formą aktywności fizycznej nad Wisłą. Uprawianie piłki nożnej ma mnóstwo zalet: nie tylko daje frajdę, lecz także korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Podczas gry ćwiczy cały organizm: serce bije szybciej, zwiększa się przepływ krwi w naczyniach, a układ oddechowy pracuje pełną parą. Udowodniono, że piłka nożna wspomaga leczenie chorób serca, zwiększa objętość minutową płuc i przyspiesza spalanie kalorii. To również idealna dyscyplina do trenowania spostrzegawczości i koordynacji ruchowej.
Typowe kontuzje piłkarskie
Urazy ortopedyczne przytrafiają się piłkarzom wyjątkowo często. Jest to związane z tym, że między zawodnikami nierzadko dochodzi do bezpośredniego kontaktu. Takie kontuzje przydarzają się zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Wśród najczęstszych kontuzji piłkarskich znajdują się przede wszystkim urazy ścięgna Achillesa (ścięgna piętowego). Jego objawem jest silny ból w obrębie uszkodzonej tkanki oraz opuchlizna. Gdy raz dojdzie do uszkodzenia, ścięgno staje się bardziej podatne na inne urazy (w tym bardzo poważne, np. zerwanie). Kolejną typową kontuzją piłkarską jest uszkodzenie łąkotek. Najczęściej dochodzi do niego na skutek silnego zderzenia dwóch zawodników. W tym przypadku leczenie obejmuje małoinwazyjne metody zabiegowe, w tym artroskopię kolana. Inną grupę częstych kontuzji stanowią urazy skrętne stawu skokowego i urazy skrętne stawu kolanowego. Typowymi objawami jest silny ból kolana lub kostki, uczucie chwiejności stawu, obrzęki i pojawienie się krwiaków wewnętrznych. Rzadszą, lecz bardzo poważną kontuzją, jest złamanie zmęczeniowe V kości śródstopia. Co prawda jest to uszkodzenie typowe dla biegaczy, jednak zdarza się również piłkarzom. Konieczne jest wówczas leczenie operacyjne.
Urazy młodych piłkarzy
Dane epidemiologiczne jasno pokazują, że na urazy ortopedyczne najbardziej narażeni są młodzi piłkarze. 85% kontuzji przytrafia się zawodnikom poniżej 23 roku życia. Najpoważniejsze uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego zdarzają się piłkarzom słabiej przygotowanym i mocno obciążonym. Na zwiększone ryzyko wystąpienia urazu narażeni są zawodnicy, którzy już raz mieli kontuzję. Wśród najczęstszych kontuzji młodych graczy znajdują się urazy kończyny dolnej (46%) i kończyny górnej (37%), nieco rzadziej występują uszkodzenia głowy, tułowia i kręgosłupa (łącznie 25%). Natomiast bramkarze najczęściej doznają kontuzji głowy, szyi i kończyn górnych. Nie wszystkich urazów da się uniknąć, jednak większość daje się z powodzeniem wyleczyć
Ortopedia sportowa w piłce nożnej
Gdy dojdzie do kontuzji, należy jak najszybciej skonsultować się z ortopedą. Leczeniem urazów piłkarzy i innych osób aktywnych ruchowo zajmują się ortopedzi specjalizujący się w medycynie sportowej. Lekarze nie tylko pomagają w przywróceniu pełnej sprawności fizycznej, lecz także podpowiadają, jak umiejętnie chronić ciało przed urazami. Pracownie diagnostyczne wyposażone są w nowoczesną aparaturę do RTG, ultrasonografii, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Pacjenci z urazami ortopedycznymi leczący się w klinikach ortopedycznych mają możliwość skorzystania z najnowszych rozwiązań dostępnych w medycynie sportowej. Forma rehabilitacji dobierana jest indywidualnie.