Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Ortopedia jest jedną z podstawowych specjalności medycznych. To niezwykle ważny dział skupiony wokół diagnozowania i leczenia schorzeń narządu ruchu. Nazwa wywodzi się z języka greckiego, gdzie orthos oznacza prosty, prawidłowy. Ortopedia jest bardzo szeroką dziedziną obejmującą zarówno profilaktykę, jak i diagnostykę i leczenie. Schorzenia kręgosłupa są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Prawie 60% Polaków przyznaje, że przewlekły ból pleców jest główną przyczyną ich dyskomfortu. W artykule wyjaśniamy, czym dokładnie zajmuje się lekarz ortopeda.

Czym zajmuje się lekarz ortopeda?

Mówiąc najbardziej ogólnie, ortopeda zajmuje się chorobami narządu ruchu, czyli części organizmu odpowiedzialnej za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i wykonywanie ruchów. Zakres działania lekarzy tej specjalności obejmuje leczenie urazów stawów i budujących je struktur. Ortopedzi zajmują się również wadami postawy, stanami zapalnymi, zmianami zwyrodnieniowymi, chorobami nowotworowymi, schorzeniami metabolicznymi i uszkodzeniami nerwów obwodowych.

Czym zajmuje się lekarz traumatolog?

Szczególną gałęzią ortopedii jest traumatologia (chirurgia ortopedyczna). Choć obydwie dziedziny są ze sobą mocno spokrewnione, nie można stawiać między nimi znaku równości. Traumatolog to również lekarz ortopeda, lecz zakres jego działania jest znacznie szerszy. Chirurg ortopeda leczy schorzenia całego układu szkieletowego, a więc zarówno kości, jak i budujących go tkanek. Zarówno ortopeda, jak i traumatolog posiadają szeroką wiedzę anatomiczną. Lekarze obydwu specjalności bardzo często współpracuje z fizjoterapeutami.

Kiedy umówić się na wizytę u ortopedy?

Do ortopedy trafiają najczęściej osoby, które doznały urazu narządu ruchu, np. złamania kończyny, skręcenia kostki czy zwichnięcia stawów, oraz pacjenci z chorobami zapalnymi mięśni i stawów. Konsultacja ortopedyczna jest wskazana u dzieci z wadami postawy. Wizytę u specjalisty powinny także rozważyć osoby narzekające na ból pleców. Rehabilitacja może wyraźnie złagodzić dolegliwości bólowe, a tym samym znacznie poprawić komfort życia. Jeśli dokuczają nam tego rodzaju symptomy, warto jak najszybciej zgłosić się do poradni. Dobrze przeprowadzona rehabilitacja kręgosłupa przynosi długotrwałą ulgę w bólu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci i osób starszych. Ponieważ każdy przypadek jest inny, dokładne wytyczne odnośnie postępowania terapeutycznego zostaną przedstawione przez lekarza.

Jakie badania przeprowadza ortopeda?

Ortopedzi i traumatolodzy stosują rozmaite techniki diagnostyczne. W celu ustalenia rozpoznania przeprowadza się wywiad chorobowy, badanie fizykalne oraz diagnostykę obrazową. Do najpopularniejszych technik obrazowania medycznego należą ultrasonografia (USG), rentgen (RTG), rezonans magnetyczny (RM) i tomografia komputerowa (TK). Specjalista może zlecić również wykonanie badań laboratoryjnych.