Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Co to jest ostroga piętowa?

​Ostroga piętowa to potoczne określenie zapalenia rozcięgna podeszwowego. Prowadzi przede wszystkim do jego wydłużenia i koślawości. Rozcięgno podeszwowe jest pasmem tkanki łącznej przebiegającym od guza kości piętowej do nasady palców. Jego główna funkcja polega na zapewnieniu stopie odpowiedniej sprężystości. Dzięki niemu łuk sklepienia podłużnego nie ulega spłaszczeniu, a stopa zachowuje prawidłowy kształt. Ostrogi piętowe są efektem zmian zwyrodnieniowych, które powodują powstanie na guzie piętowym narośli kostnej. Ta podrażnia wspomniane rozcięgno, co wyzwala przewlekły proces zapalny i chroniczny ból.

Ostroga piętowa, jak ją leczyć?

Leczenie ostrogi piętowej za pomocą terapii falą uderzeniową jest najczęściej stosowaną. Skuteczność takiego zabiegu może sięgać nawet 85% całkowicie wyleczonych przypadków. Efekty zabiegu nie występują od razu, a po kilku tygodniach. W miarę szybko mija uciążliwy ból. Warto zauważyć, że nie jest to zbyt kosztowny zabieg. Dobrze jest natomiast wykonać przynajmniej kilka takich zabiegów. Najlepiej do momentu wyraźnej poprawy lub całkowitego ustąpienia dolegliwości. W naszej placówce można również sprawić sobie indywidualne wkładki ortopedyczne, które przyniosą dużą ulgę. W okresie leczenia ostrogi piętowej nie można uprawiać sportów, które mogłoby nasilić ból.

Warto wiedzieć, że na wykonanie terapii falą uderzeniową niewymagane jest skierowanie od lekarza. Jeśli wszystkie objawy ostrogi piętowej wskazują na chorobę, to można wykonać USG na miejscu. Jest jeszcze lepszym narzędziem diagnostycznym niż RTG. Widać na nim jak wygląda rozcięgno podeszwowe i w jakim jest stanie. W większości przypadków od problemów z zapaleniem rozcięgna zaczyna się leczenie ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa jak leczyć?

Przy pierwszych objawach ostrogi piętowej ulgę mogą przynieść dobrane wkładki ortopedyczne. Zwiększają one nie tylko komfort chodzenia, odciążają piętę, ale i łagodzą wstrząsy. Niezwykle istotne jest, by wkładka ortopedyczna na ostrogę piętową została przygotowana na miarę. Oczywiście z uwzględnieniem indywidualnej specyfiki budowy stopy. Tylko dzięki temu wkładka będzie dobrze trzymać się w bucie i zapewni optymalny rozkład nacisku stopy. Na poranne bóle stóp pomóc może także taping, czyli plastrowanie. Działa rozluźniająco i znosi dokuczliwą sztywność. Warto ponadto zaopatrzyć się w obuwie ortopedyczne. Rehabilitacja obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak pole magnetyczne, jonoforezę czy ultradźwięki. Poprawę mogą przynieść zimne okłady z lodu lub okłady borowinowe.

W leczeniu ostrogi piętowej pomocne są też masaże. Zdecydowanie niwelują nadmierne napięcie tkanek i poprawiają ich ukrwienie. Ważnym elementem leczenia są ćwiczenia na ostrogę piętową rozciągające rozcięgno podeszwowe. Leczenie i rehabilitacja jest bardzo ważna. Jednym z bardzo prostych, które warto wykonywać regularnie, jest przyciąganie do siebie dłońmi palców stopy. Zalecane jest też przetaczanie pod stopą niewielkich piłek, czyli gładkich lub z wypustkami. Alternatywą są wałki rehabilitacyjne z kolcami.