Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Artroskopia kolana - wskazania, przebieg, rehabilitacja

W ciele człowieka znajduje się dziewięć stawów, czyli struktur umożliwiających poruszanie się kości względem siebie. Zbudowane są one z powierzchni stawowej, jamy stawowej i torebki stawowej. Największym z nich jest staw kolanowy, łączący kość udową z kością piszczelową. Trzeci element stawu kolanowego stanowi rzepka (trzeszczka). Stabilność zapewniają więzadła znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz torebki stawowej. Stawy kolanowe narażone są stale na duże obciążenia, dlatego są podatne na różnego rodzaju kontuzje i schorzenia. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych oraz sportowców. W przypadku urazu lub przeciążenia chirurg ortopeda może skierować pacjenta na artroskopię kolana. Na czym polega taki zabieg? Jak wygląda rekonwalescencja?

Diagnostyka stawów kolanowych

Zanim pacjent zostanie skierowany na artroskopię, lekarz przeprowadza badanie fizykalne. W celu rozszerzenia diagnozy wykonywane są też badania obrazowe stawu kolanowego:
• rentgen,
• ultrasonografia,
• tomografia komputerowa,
• rezonans kolana.

Artroskopia kolana: co to takiego?

Artroskopia kolana nowoczesna i względnie bezpieczna technika badania stawów. Ten mało inwazyjny zabieg wykonywany przez lekarzy ortopedów. Metoda pozwala na dokładną ocenę struktur znajdujących się wewnątrz stawu: więzadeł, mięśni, chrząstek stawowych, łakotek i błony maziowej. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu zwanego artroskopem. To urządzenie medyczne w kształcie cienkiej, sztywnej rury, którą wprowadza się do wnętrza stawu przez wykonane wcześniej niewielkie nacięcie skóry. Artroskop wyposażony jest w układ optyczny, za którego pośrednictwem obraz badanej struktury rzutowany jest na monitor. Dzięki temu można uzyskać dokładny obraz stawu kolanowego bez konieczności wykonywania rozległej operacji. W trakcie badania można także pobrać materiał do analizy histopatologicznej i bakteriologicznej. Zabieg może być wykonany u pacjentów w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.

Przebieg artroskopii kolana

Zabieg przeprowadzany jest na sali operacyjnej. Pacjent zajmuje wygodną pozycję leżącą na specjalnym stole i zgina nogę w kolanie. Artroskopia kolana wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – o wyborze metody najlepszej metody decyduje lekarz. Po podaniu znieczulenia okolice stawu osłania się jałowym serwetami, a fragment skóry, w którym zostanie wykonane nacięcie, przemywa się środkiem dezynfekującym. W celu zmniejszenia krwawienia powyżej miejsca operacji zakłada się opaskę uciskową. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie i wprowadza artroskop do wnętrza stawu kolanowego. Po zakończeniu wziernikowania na skórę zakładane są szwy. Pacjent nie odczuwa przy tym żadnego bólu ani dyskomfortu. Cała procedura trwa zwykle około 30 minut.

Wskazania do artroskopii kolana

Najważniejszymi wskazaniami do artroskopii kolana są urazy, zwyrodnienia i nieprawidłowości w budowie stawu kolanowego. Na zabieg kierowani są m.in. pacjenci z uszkodzeniem chrząstki stawowej, uszkodzeniem łąkotki, uszkodzeniem więzadła krzyżowego przedniego, zespołem bocznego przyparcia rzepki, nawracającymi obrzękami kolana czy obecnością ciał obcych w stawie.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Ponieważ artroskopia jest metodą mało inwazyjną, rekonwalescencja po zabiegu nie trwa długo, a ryzyko powikłań jest niewielkie. Pacjent po artroskopii bardzo szybko wraca do sprawności. W przeciwieństwie do innych metod chirurgicznych blizny są tu małe i mało widoczne. Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia (rzadko konieczne jest zostawanie w szpitalu na noc).