Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na czym polega leczenie?

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i pochylenie jej pod kątem. Takie nieprawidłowe ustawienie może prowadzić do przeciążenia stawu rzepkowo-udowego. Dodatkowo do całego aparatu wyprostnego i pojawienia się dolegliwości bólowych.

Przyczyny bocznego przyparcia rzepki

Pierwszą przyczyną przyparcia bocznego rzepki są wady wrodzone dotyczące deformacji rzepki. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa budowa stawu kolanowego. Brak ustawienia osiowego związany jest z przemieszczeniem dobocznym przyczepu mięśnia czworogłowego. Przyczyną przyparcia rzepki może być także koślawość kolana lub nadmierna rotacja zewnętrzna podudzia. To właśnie jest skutkiem dysbalansu mięśniowego, czyli zaburzenie związane z brakiem równowagi. Dzieje się tak głównie pomiędzy mięśniami wpływającymi na staw kolanowy i mającymi przeciwne funkcje. Do przyczyn bocznego przyparcia rzepki można zaliczyć:

• szeroką miednicę,

• nadmierne napięcie boczne i niewydolność przyśrodkowego troczka rzepki,

• stany pourazowe, np.zwichnięcie rzepki, • przykurcz pasma biodrowo – piszczelowego,

• nadmierne napięcie głowy bocznej i osłabienie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego,

• nadmierną pronację stopy.

Najczęściej zespół bocznego przyparcia rzepki występuje u kobiet w młodym wieku. Związane to jest z zależnością budowy anatomicznej miednicy i kolana. Co więcej, bardzo często obserwowaną wiotkością tkanek miękkich. Utrudnia to odpowiednie zabezpieczenie stawu przed nadmierną ruchomością rzepki.

Najczęstsze objawy bocznego przyparcia rzepki

Jakie są objawy bocznego przyparcia rzepki? Ból w kolanie pojawiający się przy uprawianiu sportów wymuszających lekkie zgięcie kolana. Do takich należy oczywiście pozycja narciarska, czyli narty, aerobik, step, orbitrek, spinning, itp. Objawami może być także ból przy czynnościach dnia codziennego. Na przykład przy wchodzeniu/schodzeniu ze schodów, siadaniu/wstawaniu z krzesła, długotrwałej jeździe samochodem. Objawami bocznego przyparcia rzepki to pojawiające się obrzęki i tkliwość w bocznej okolicy rzepki.

Leczenie bocznego przyparcia rzepki

Leczenie bocznego przyparcia rzepki najczęściej obejmuje rehabilitację. Jeśli są ku temu wskazania, może być uzupełniona o leczenie farmakologiczne. Środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Natomiast, gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wykonuje się zabieg operacyjny. Operacja w tym przypadku polega na uwolnieniu bocznego troczka  rzepki. Czasem dodatkowo zmarszczeniu zbyt rozluźnionego troczka przyśrodkowego. Najczęściej stosowana jest artroskopia. Jednak czasem wykonywane są zabiegi otwarte. Leczenie operacyjne bocznego przyparcia rzepki stosowane jest w ostateczności. W momencie, gdy leczenie nie przyniosło efektów. Fizjoterapia to leczenie zachowawcze. Zdecydowanie przynosi satysfakcjonujące efekty w leczeniu zespołu bocznego przyparcia rzepki.