Najnowsze artykuły

Kiedy warto udać się z dzieckiem do...

Schorzenia narządu ruchu to poważny problem dotyczący znacznej części populacji. Im wcześniej się je zdiagnozuje, tym łatwiej skorygować ewentualne...

Czytaj Więcej

W czym pomaga terapia falą uderzeniową?

Nawracający ból kręgosłupa jest prawdziwą plagą XXI wieku. Najnowsze badania wyraźnie pokazują, że taki problem może dotyczyć nawet 84% Polaków. Niestety, świadomość społeczna na temat dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego wciąż jest niewystarczająca. Wiele osób zamiast pójść do lekarza woli stosować środki przeciwbólowe i liczyć na to, że prędzej czy później samo ustąpi. Praktyka lekarstwa pokazuje, że do przychodni ortopedycznych przychodzą pacjenci z zaawansowanymi procesami zwyrodnieniowymi, którym – gdyby tylko skonsultowali się wcześniej – można było skutecznie zapobiec lub chociaż spowolnić ich postępowanie. W terapii znakomitej większości schorzeń narządu ruchu kluczowe miejsce zajmuje rehabilitacja. Pacjenci mogą korzystać też z nowoczesnych metod zabiegowych pomagających uporać się z uporczywym bólem pleców. Jedną z nich jest fala uderzeniowa, technika stosowana m.in. w leczeniu kręgosłupa.

Fala uderzeniowa w rehabilitacji ortopedycznej
Zgodnie z definicją, falą uderzeniową określana jest fala mechaniczna o wysokiej amplitudzie, skokowym ciśnieniu i braku okresowości. Użycie takiej fali na żywą tkankę powoduje najpierw gwałtowny wzrost ciśnienia w jej obrębie, a następnie szybki spadek i uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych. W trakcie zabiegu fala emitowana jest przez głowicę specjalnego aparatu. Urządzenie przykłada się do skóry w miejscu, w którym pacjent odczuwa największy ból. Aby ułatwić transmisję można zastosować materiał sprzęgający (żel). Fala uderzeniowa precyzyjnie dociera do danego punktu, a jednocześnie nie dotyka obszarów sąsiadujących. Metoda jest bezinwazyjna, bezbolesna i w pełni bezpieczna.

Fala uderzeniowa: na co pomaga?
Fala uderzeniowa stosowana jest zarówno w leczeniu procesów chorobowych zlokalizowanych w tkankach powierzchniowych, jak i narządach położonych w głębi ciała. Omawiana metoda leczenia cechuje się wysoką skutecznością przede wszystkim w zmniejszaniu bólu i łagodzeniu stanów zapalnych. Z tego względu często stosuje się ją w leczeniu kręgosłupa (odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego). Ponieważ fala uderzeniowa stymuluje naturalne procesy naprawcze i regeneracyjne, zabieg może być zalecony także przez chirurga ortopedę w terapii pourazowej. Technika pomaga w łagodzeniu bólu u pacjentów z wadami postawy oraz osób często przebywających w pozycji siedzącej.

Fala uderzeniowa: czy ma jakieś skutki uboczne?
Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest znikome. U pacjentów leczonych tą metodą sporadycznie pojawia się zaczerwienienie w miejscu działania aparatu, lekka opuchlizna czy niewielkie krwiaki. Bardzo rzadko może występować uczucie mrowienia w miejscu poddanym zabiegowi. Jeśli w trakcie kuracji zaistnieje którykolwiek z wymienionych stanów, należy poinformować o tym swojego fizjoterapeutę.

Fala uderzeniowa: wskazania
Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta na zabieg podejmuje lekarz. Z terapii falą uderzeniową mogą korzystać m.in. osoby z bólem kręgosłupa, zespołem bolesnego barku, ostrogą piętową, podwyższonym napięciem mięśniowym, łokciem tenisisty, stanem zapalnym ścięgien, bólem ścięgna Achillesa, zespołem mięśnia piszczelowego przedniego, zapaleniem powięzi podeszwowej stopy, bólem w pachwinie, zapaleniem kaletek maziowych i trudno gojącymi się złamaniami.

Fala uderzeniowa: przeciwwskazania
Wśród najważniejszych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim:
• ciążę,
• chorobę nowotworową,
• wstawiony rozrusznik serca,
• zaawansowana osteoporoza,
• ostry stan zapalny,
• zakrzepicę,
• hemofilię.