Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Fizjoterapia i rehabilitacja w ortopedii

Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa to bardzo częsty powód wizyt u lekarzy. Leczeniem chorób narządu ruchu oraz korygowaniem wad postawy zajmują się ortopedzi. Osobną dziedziną medycyny jest traumatologia, czyli chirurgia urazowa. Traumatolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu urazów narządu ruchu: złamań, skręceń i zwichnięć. W diagnostyce wykorzystywane są rozmaite metody obrazowania, m.in. rentgen (RTG), tomografia komputerowa (TK), rezonans magnetyczny (RM) i ultrasonografia (USG). Wśród najpopularniejszych schorzeń ortopedycznych wymienia się bóle pleców, choroby zwyrodnieniowe stawów, osteoporozę, haluksy, reumatoidalne zapalenie stawów oraz urazy mechaniczne. Ważnym aspektem leczenia jest rehabilitacja i fizjoterapia.

Fizjoterapia i rehabilitacja: jakie są między nimi różnice?

Terminy „fizjoterapia” i „rehabilitacja” bardzo często są używane zamiennie. Czy aby na pewno jest to poprawne? Zgodnie z definicją, rehabilitacja jest ogółem działań mających na celu przywrócenie pacjentowi sprawnego funkcjonowania utraconego na skutek choroby. Natomiast fizjoterapię określa się jako czynności podejmowane dla poprawy zdrowia i złagodzenia dolegliwości bólowych przez zapewnienie ciału określonych bodźców. Istotą fizjoterapii jest leczenie przez ruch. Może ono wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Jak łatwo zauważyć, obydwie dziedziny są z sobą mocno splecione, nie można jednak stawiać pomiędzy nimi znaku równości. Najlepiej przyjąć, że fizjoterapia jest po prostu jedną z form rehabilitacji.

Metody fizjoterapii ortopedycznej

Fizjoterapia ortopedyczna zajmuje się różnego rodzaju dysfunkcjami w obrębie narządu ruchu. Dziedzina obejmuje złamania kości, zwichnięcia stawów i urazy tkanek miękkich. Na fizjoterapię kierowane są osoby ze zmianami zwyrodnieniowymi kości i stawów, urazami rdzenia kręgowego i urazami czaszki. Leczenie jest wskazane również w przypadku pacjentów cierpiących z powodu dolegliwości bólowych. Najważniejszymi działami fizjoterapii są kinezyterapia (ćwiczenia ruchowe), fizykoterapia (wykorzystanie jako bodźców leczniczych czynników fizykalnych – doskonałym przykładem jest fala uderzeniowa) i masaż leczniczy (niwelowanie bólu poprzez wyeliminowanie nadmiernego napięcia mięśni). Dużą grupę pacjentów ośrodków fizjoterapeutycznych stanowią sportowcy.

Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa jest zazwyczaj procesem dość długotrwałym. Prawidłowo poprowadzona umożliwia pacjentowi na odzyskanie sprawności fizycznej po przebytych urazach, chorobach i operacjach. Rehabilitacja to podstawowa metoda terapii zmian zwyrodnieniowych. Jedną z najważniejszych dziedzin jest gimnastyka lecznicza. Polega na wykonywaniu ćwiczeń dobranych indywidualnie dla danego pacjenta w zależności od jego stanu i sprawności. Gimnastyka odbywa się zwykle w specjalnie wydzielonej sali (takie pokoje znajdują się właściwie w każdej poradni ortopedycznej), pod nadzorem specjalisty. Umiejętnie dobrane ćwiczenia pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśni i niwelują ból pleców. Wykwalifikowany rehabilitant potrafi tak wybrać ćwiczenia, by poprawie uległa elastyczność tkanek miękkich, obniżyło się napięcie mięśniowe i zwiększył się zakres ruchu kończyn. Gimnastykę można rozszerzyć o zabiegi fizjoterapeutyczne, na przykład masaż leczniczy i krioterapię. W wielu ośrodkach medycznych stosuje się ponadto nowatorskie metody leczenia kręgosłupa: laseroterapię, ultradźwięki, kinesiotaping, magnetostymulację i elektroterapię.