Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Rehabilitacja ortopedyczna - na czym polega?

Ból kręgosłupa to bardzo powszechna dolegliwość. Według najnowszych statystyk cierpi na nią przeszło 80% Polaków. W dużej mierze winę za taki stan ponosimy my sami: osiem godzin przy biurku i brak regularnej aktywności fizycznej nieuchronnie prowadzą do rozwoju zwyrodnień i chorób kręgosłupa. Wiele osób, zamiast udać się do lekarza, sięga po tabletki przeciwbólowe, z nadzieją, że przyniosą choć chwilową ulgę. Nie jest to jednak dobre, ponieważ ból jest tylko objawem, a nie schorzeniem samym w sobie. Takich problemów nie możemy bagatelizować, ponieważ im dłużej nie będą leczone, tym bardziej narażamy się na wystąpienie trwałych uszkodzeń. Z diagnostyką bolących pleców nie powinniśmy czekać. Im szybciej udamy się do poradni ortopedycznej, tym większe szanse na powrót do zdrowia.

Kiedy stosuje się rehabilitację?

Kluczowy element leczenia kręgosłupa stanowi rehabilitacja. Wskazana jest zarówno osobom zmuszonym do pracy w określonej pozycji, jak i pacjentom po różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Specjaliści zalecają rehabilitację kręgosłupa osobom z osteoporozą, dyskopatią, chorobą zwyrodnieniową stawów i bólami reumatoidalnymi. Leczenie ruchem stosowane jest u osób z wadami postawy (skoliozą, kifozą, lordozą, płaskostopiem, stopą końsko-szpotawą itd.). Profesjonalna pomoc bywa także potrzebna niektórym pacjentom po leczeniu choroby nowotworowej.

Na czym polega rehabilitacja ortopedyczna?

Za najważniejszą dziedzinę rehabilitacji kręgosłupa uznaje się kinezyterapię, czyli leczenie ruchem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają łagodzić dolegliwości bólowe i zmniejszają uciążliwy dyskomfort. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, by za jakiś czas samopoczucie uległo wyraźnej poprawie. Ćwiczenia dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta i są dostosowywane zarówno do jego kondycji, jak i charakteru dolegliwości. Zajęcia najczęściej odbywają się w specjalnej sali gimnastycznej, wyposażonej w akcesoria niezbędne w trakcie ćwiczeń: maty, materace, piłki, drabinki, taśmy, trenery dłoni, ciężarki i lustra korekcyjne. Naczelnym celem rehabilitacji kręgosłupa jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności. Nie w każdym przypadku jest to możliwe: wówczas dąży się do tego, by uzyskać, chociaż częściową sprawność. Ćwiczenia zwiększają siłę mięśni, poprawiają elastyczność więzadeł i zwiększają sprężystość torebek stawowych. Warto pamiętać, że gimnastyka lecznicza działa korzystnie nie tylko na kości, mięśnie i stawy, lecz także na wiele innych układów ciała. Ćwiczenia zwiększają wydolność krążeniowo-oddechową, wzmacniają układ nerwowy i poprawiają funkcjonowanie układu pokarmowego. Zabiegi z zakresu kinezyterapii wykonywane są pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego. Rehabilitacja kręgosłupa odbywa się w obecności lekarza rehabilitacji lub fizykoterapeuty.