Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Fala uderzeniowa - na czym polega zabieg z jej użyciem?

Niesamowity postęp medycyny w XXI wieku pozwala nam, współczesnym, korzystać z nowoczesnych i wysoce skutecznych metod leczenia. Dynamiczny rozwój nauki sprawił, że nad wieloma schorzeniami, które jeszcze jakiś czas temu uznawane były za nieuleczalne, dziś udaje się zapanować. Nie byłoby to możliwe gdyby nie równoległy rozwój innych dziedzin nauki: biologii molekularnej, fizyki kwantowej czy diagnostyki obrazowej. Jednym z większych wyzwań współczesnej ortopedii jest leczenie bólu u pacjentów z dolegliwościami układu szkieletowo-mięśniowego. Również i tu korzysta się z innowacyjnych metod terapii, między innymi zabiegów z użyciem fali uderzeniowej. Jaki jest przebieg takiej sesji? Wyjaśniamy to w artykule.

Fala uderzeniowa: co to takiego?

Fala uderzeniowa jest falą akustyczną o wysokiej amplitudzie, skokowym ciśnieniu i braku okresowości. Emitowana przez specjalny aparat fala mechaniczna wnika w głąb objętej procesem patologicznym tkanki. Najlepsze efekty lecznicze można uzyskać, stosując falę niskoenergetyczną. Przechodząc przez ciało, fala zmienia właściwości fizyczne danego obszaru. Dzieje się tak na skutek kilkuetapowego procesu. W pierwszej fazie dochodzi do kontrolowanych mikrouszkodzeń struktury. Organizm jest tym samym gwałtownie pobudzany do uruchomienia mechanizmów regeneracji, dochodzi zatem do przebudowy tkanki na poziomie komórkowym. Jednocześnie dzięki działaniu fali uderzeniowej następuje zmniejszenie podwyższonego napięcia mięśniowego i poprawa krążenia. Efektem jest złagodzenie stanu zapalnego i zmniejszenie bólu.

Skuteczność fali uderzeniowej w rehabilitacji ortopedycznej

Po raz pierwszy falę uderzeniową zastosowano w medycynie w latach osiemdziesiątych XX wieku. Początkowo była wykorzystywana w urologii (leczenie kamicy układu moczowego). Kolejne dekady przyniosły dalszy rozwój technologii. Powstająca wówczas aparatura była coraz bardziej zaawansowana technicznie. Jednocześnie prowadzono badania naukowe nad możliwością użycia metody w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Okazało się, że ta forma terapii może być z powodzeniem stosowana do bezinwazyjnego leczenia mięśni, stawów i więzadeł. Na podstawie licznych badań oraz wielu pomyślnie przeprowadzonych zabiegów z całą pewnością można stwierdzić, że fala uderzeniowa rzeczywiście ma działanie przeciwbólowe i regeneracyjne.

Fala uderzeniowa: przebieg zabiegu

Do zabiegu z użyciem fali uderzeniowej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. To metoda w pełni bezbolesna, dlatego nie ma konieczności stosowania znieczulenia ani podawania żadnych środków farmaceutycznych. Do generowania fali uderzeniowej służą specjalne urządzenia. Osoba wykonująca zabieg przykłada głowicę aparatu do miejsca, w którym pacjent odczuwa najsilniejszy ból. W niektórych przypadkach do określenia dokładnego punktu dla głowicy trzeba wcześniej przeprowadzić badania obrazowe (RTG, USG). Cały zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Rodzaj stosowanej fali oraz częstotliwość impulsów dobierane są indywidualnie. Sesję należy kilkakrotnie powtórzyć w regularnych odstępach (np. co tydzień).

Fala uderzeniowa: przeciwwskazania

Terapia falą uderzeniową jest uznawana za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia schorzeń narządu ruchu. W niektórych przypadkach wykonanie takiego zabiegu nie jest jednak zalecane. Najważniejsze przeciwwskazania to:
• choroby nowotworowe,
• arytmia,
• migotanie przedsionków,
• osteopenia,
• zaburzenia krzepnięcia krwi,
• stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
• aktywna infekcja w miejscu przewidzianego zabiegu,
• ciąża.