Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Kiedy warto udać się z dzieckiem do ortopedy?

Schorzenia narządu ruchu to poważny problem dotyczący znacznej części populacji. Im wcześniej się je zdiagnozuje, tym łatwiej skorygować ewentualne nieprawidłowości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci, u których układ mięśniowo-szkieletowy dopiero się kształtuje. Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem do ortopedy?

Czym zajmuje się ortopeda dziecięcy?

Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem problemów z kręgosłupem i układem kostno-stawowym u najmłodszych pacjentów. Do jego zadań należy również pomoc dzieciom z wrodzonymi wadami kończyn górnych i dolnych. Ortopedzi dziecięcy posiadają wszystkie kompetencje niezbędne do pracy z małym pacjentem. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu maluch nie boi się wizyt, a całe leczenie jest dla niego komfortowe.

Pierwsza wizyta u ortopedy

Pierwsza wizyta u ortopedy powinna odbyć się już w 6-8 tygodniu życia. Szczególnie ważna jest wówczas ocena stawów biodrowych, ponieważ częstą dolegliwością wieku niemowlęcego jest dysplazja. Kolejną kontrolę należy przeprowadzić gdy dziecko zacznie raczkować (około 8 miesiąca), a następnie kiedy zacznie już samodzielnie chodzić (między 12 a 16 miesiącem).

Kiedy jeszcze warto odwiedzać ortopedę?

Oprócz wspomnianej wcześniej dysplazji stawu biodrowego, do najczęstszych schorzeń ortopedycznych u dzieci należą skrzywienie kręgosłupa i koślawe kolana. Specjalistę powinniśmy odwiedzić wtedy, gdy podejrzewamy nieprawidłowy rozwój układu kostno-stawowego. Oto niektóre z symptomów mogących na to wskazywać:
• niechęć do podejmowania aktywności fizycznej,
• niesymetryczna aktywność obu stron ciała,
• krzywe plecy,
• garbienie się,
• utykanie podczas chodzenia,
• krzywe stawianie stóp podczas chodzenia,
• płaskostopie.

Nie zwlekajmy z udaniem się z dzieckiem do specjalisty. Wcześnie podjęte leczenie pomoże w przywróceniu maluchowi pełnej sprawności ruchowej oraz zapobiegnie nawrotom choroby.

Wizyta u ortopedy: cel rehabilitacji narządu ruchu u dzieci

Zasadniczym celem rehabilitacji ortopedycznej u dzieci jest przywrócenie prawidłowej postawy ciała oraz poprawa funkcji narządu ruchu. Proces obejmuje przede wszystkim kinezyterapię, czyli gimnastykę korekcyjną. Ćwiczenia można rozszerzyć o dodatkowe zabiegi lecznicze. Właściwie poprowadzona rehabilitacja pozwala poprawić koordynację ruchową, zwiększyć siłę mięśni i ruchomość stawów, a nade wszystko umożliwić maluchowi prawidłowy rozwój.

Wizyta u ortopedy: diagnostyka w dziecięcej rehabilitacji kręgosłupa

Zanim mały pacjent zostanie skierowany na rehabilitację, lekarz wykonuje badanie fizykalne: ocenia wygląd kręgosłupa i, o ile jest to możliwe, lokalizuje miejsce uszkodzonej struktury. Ponieważ źródło problemu nie zawsze daje się określić na tym etapie, najczęściej zaleca się wykonanie badań dodatkowych. Szczególnie przydatnym elementem diagnostyki chorób narządu ruchu u dzieci są techniki ultrasonograficzne (USG).