Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Czy haluksy to choroba? Przyczyny i leczenie

Haluksy to problem dotykający co drugiej dorosłej kobiety. Charakterystyczne zniekształcenie stopy polegające na wygięciu palucha w kierunku pozostałych palców stanowi nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także powód uciążliwych dolegliwości bólowych podczas stania i chodzenia. Czy haluksy mogą pojawiać się również u mężczyzn? Jakie metody leczenia palucha koślawego oferuje współczesna medycyna?

Czy haluksy są chorobą?

Tak. Paluch koślawy jest chorobą zwyrodnieniową przodostopia. Oprócz widocznego gołym okiem zniekształcenia schorzenie wywołuje ból, a w zaawansowanym stadium trudności z chodzeniem. Typowym symptomem jest także zgrubienie i zaczerwienienie skóry w okolicy dużego palca oraz obrzęki i odciski.

Jakie są przyczyny haluksów?

Główną przyczyną powstawania haluksów są czynniki środowiskowe. U pań jest to przede wszystkim chodzenie w butach na wysokim obcasie: stopa uwięziona w zbyt ciasnym obuwiu narażona jest na nierównomierne obciążenie, a przez to bardziej podatna na różnego rodzaju deformacje. Palce w szpilkach są ściśnięte bardzo blisko siebie, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie stawów. Powstaniu haluksów sprzyja brak ruchu, stojący tryb życia i otyłość. Podwyższone ryzyko zachorowania dotyczy osób z tzw. płaskostopiem poprzecznym. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stopy mogą pojawić się także na podłożu genetycznym. Odziedziczyć możemy np. ustawienie kości śródstopia czy niewłaściwy kształt stawu śródstopno-palcowego.

Haluksy u mężczyzn

Statystycznie haluksy występują u około 20-30% populacji. Chociaż większość przypadków diagnozuje się u kobiet, paluch koślawy może pojawić się także u mężczyzn. W ostatnich latach coraz więcej panów zgłasza się do specjalisty z uciążliwym bólem w przedniej części stóp. Głównymi przyczynami są w tym przypadku przebyte wcześniej urazy lub predyspozycje genetyczne. Dużą grupą pacjentów są także sportowcy.

Jak leczy się haluks, czyli paluch koślawy?

W większości wcześnie wykrytych przypadków wystarcza zastosowanie leczenia zachowawczego. Najlepszymi metodami terapii haluksów jest noszenie wkładek ortopedycznych, gimnastyka korekcyjna, fizykoterapia, stosowanie żelowych plastrów na palce lub klinów międzypalcowych, noszenie specjalnych wkładek do butów i zakładanie aparatów korekcyjnych na noc. W celu łagodzenia ostrego bólu lekarze zalecają stosowanie środków przeciwbólowych lub leków przeciwzapalnych. W zaawansowanych stadiach choroby konieczna może okazać się operacja. Wykonywaniem takich zabiegów zajmuje się chirurg ortopeda. Metoda charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością i daje trwałe efekty. Zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg, lekarz przeprowadza wywiad medyczny. Należy dokładnie opisać objawy i wskazać, kiedy zaczęły się pojawiać. Rozpoznanie ułatwia wykonanie badań obrazowych. Rutynowo zalecany jest rentgen, dodatkowo można też zrobić tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Rodzaj techniki dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. Sama operacja haluksów jest całkowicie bezbolesna, a pacjent może wrócić do zwykłej aktywności w ciągu zaledwie kilku dni.

Do jakiego specjalisty się zgłosić z haluksami?

Ponieważ zmiany chorobowe zlokalizowane są w obrębie narządu ruchu, najlepiej udać się do ortopedy. Do poradni ortopedycznej najlepiej zgłosić się zaraz po zauważeniu pierwszych objawów. Choroba ma charakter postępujący, a zatem bez wdrożonego leczenia dolegliwości prawdopodobnie będą się pogłębiać. Pacjenci zwlekający z udaniem się do lekarza są narażeni na spotęgowanie objawów i rozwój stanu zapalnego.