Najnowsze artykuły

Co to jest boczne przyparcie rzepki i na...

​Boczne przyparcie rzepki to schorzenie polegające na przykurczeniu bocznych elementów torebki. Co więcej, powoduje ściągnięcie rzepki do boku i...

Czytaj Więcej

Przyczyny bólu kolan podczas zginania u osób starszych i nie tylko

​Ból kolan to stosunkowo często występująca dolegliwość. Do jej powstania przyczynić się mogą stłuczenia, naciągnięcia mięśni wokół kolana czy też zerwanie więzadeł. Inne przyczyny tej przypadłości to choroba zwyrodnieniowa, chondromalacja rzepki i kolano biegacza. Na ból kolan przy zginaniu najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku. Ta dolegliwość przytrafia się również osobom o nadmiernej masie ciała. Ponadto kontuzje i urazy stawu kolanowego zdarzają się osobom aktywnym fizycznie.

Jak poważny może być ból kolana?

Ból w kolanie przy zginaniu nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Oczywiście może wynikać z nadmiernego obciążenia stawu, czyli nadwaga, czy otyłość. Dolegliwości mogą wystąpić również z powodu nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń fizycznych. Ból pod kolanem może być spowodowany urazem, złamaniem, zwichnięciem lub skręceniem. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Przy tego typu kontuzjach bólowi towarzyszy stan zapalny, ocieplenie i obrzęk stawu. Odczuwalne do tego trzeszczenie w kolanie, uczucie „uciekania” stawu, a nawet trudności z obciążeniem kończyny. Inne najczęstsze przyczyny bolącego kolana przy zginaniu to:

• Uraz łąkotki,

• Chondromalacja rzepki,

• Torbiel podkolanowa Bakera,

• Kolano biegacza,

• Nowotwory,

• Kolano kinomana,

• Zapalenie ścięgien,

• Dna moczanowa.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, zwana gonartrozą, to powszechna przypadłość. Ból kolana, czy spuchnięte kolano w szczególny sposób dotyka ludzi starszych. Wśród czynników wymienia się przede wszystkim nadmierną masę ciała. Zaliczyć można również wiek, czyli 60 lat i więcej, czynniki genetyczne oraz zaburzenia pracy tarczycy. Głównymi przyczynami choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego są wysoki wskaźnik BMI.

Objawia się ograniczeniem ruchomości, zaburzeniami funkcji stawu oraz bólem w kolanie. Jej konsekwencją jest niszczenie elementów budujących staw. Postępowanie terapeutyczne może mieć charakter farmakologiczny, uzdrowiskowy bądź operacyjny. Niezależnie od sposobu leczenia istotną rolę odgrywa rehabilitacja, która ma na celu zahamować rozwój choroby. Dodatkowo poprawić ruchomość stawu i złagodzić ból kolana.

Jak leczyć ból i spuchnięte kolano?

Podstawą leczenia dolegliwości bólu pod kolanem z tyłu, niezależnie od przyczyny powinien być odpoczynek. Zdecydowanie należy unikać obciążenia kończyny oraz leczyć objawy. Zaleca się stosowanie maści przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Długo utrzymujące się dolegliwości bólowe w obrębie stawu koniecznie trzeba umówić wizytę u lekarza. Lekarz po dokładnym zbadaniu pacjenta może zlecić wykonanie badań obrazowych. W przypadku, jeśli przyczyną bólu jest choroba ogólnoustrojowa lekarz, może skierować do innej specjalizacji. Ból w kolanach nie można lekceważyć i jak najszybciej podjąć leczenie u specjalisty. W najgorszym przypadku może doprowadzić do poważniejszych problemów z kolanem.